Tünel Kalıbı & Yedek Parça

Tünel kalıp sistemi nedir?

   Yapıların duvarlarına yerleştirilen büyük kalıplardır. Bunlar duvara yerleştirildiğinde duvarı bir defada dökmeye yarar. Bu sistem ile cephe düzlemleri, merpenler, sahanlıklar ve bölme duvarlar gibi yapı bölümleri dökülür. İç ve dış bölme duvarları ise çoğunlukla hazır panellerden oluşturulmaktadır.

   Tünel Kalıp tekniği İkinci Dünya Savaşından sonra yıkılan yapılan hızla yerine getirilmesi için geliştirilmiş bir sistem olarak ilk defa kullanılmıştır. Düşük maliyetli ve hızlı yapılandırılması amacıyla çok tercih edilmektedir. 

   Tünel Kalıp Sistemi inşaat sektörüne hızlı bir çalışma sistemi getirmiştir. Tünel kalıp sisteminde iç ve dış duvarların yüzde yetmiş kadarı betondan oluşmaktadır. Döşeme kalıbı iki ile üç gün arasında çıkarılmaktadır. Bu da binaların hızla yapılmasını sağlamaktadır.

   Bu sistem yapıların büyük kalıp sistemleriyle hazırlanarak bir defada bulunduğu yerde döşemelerin ve duvarların bir defada döküldüğü sistemdir. Betonarme bina yapımında kullanılan sistem tesisat kanallarının monte edilebildiği bir sistemdir. Tünel kalıbı içerisine çelik kalıp kullanılmasıyla düz yüzeyler kolayca oluşturulabilmektedir. Belirli yükseklikler ve aralıklar kalıpçılar tarafından belirlenmeden de yapılabilmektedir. Sistem kolayca monte edilebildiği gibi kolayca da demonte edilmektedir.

   Kalıplar; betonarme elemanlara gerekli şekil ve boyutu veren, taze beton ağırlığını ve basıncını ve beton döküm esnasında ortaya çıkan ilave yükleri taşıyan sistemlerdir.